Jak nás můžete podpořit?

Chci přispět finančně
Chci být Centru prospěšný jiným způsobem
Prosím zaškrtněte způsob podpory!
Náš účet je 17177777/2010 (Fio banka).

Bližší informace k finanční podpoře Centra pro občanské svobody jsme odeslali na Váš e-mail.

Děkujeme za Vaši podporu!
Poděkování:
Ing. Jiří Zajíc (Sázava)
Dopravní stavby Brno (Brno)
Mgr. Eduard Ondrášek (-)
Vít Tomiš (Havířov)
Roman Mika (-)
Ing. Ivanka Rysková (-)
Zdeněk Král (-)
Ing. Milan Fiala (Praha)
Jaroslava Fridrichová (-)
Daniel Rosol (-)
Jiří Šubrt (-)
MVDr. Jan Kulheim (-)
František Zykan (Roudnice nad Labem)
TOSCOOL z.s. (Praha)
Miloslav Liška (-)
Mgr. Petr Štěpánek (Holice)
Marek Schulz (-)
Ing. Jan Bureš (Ostrov)
Ing. Jiří Hudera (-)
Beata Smrkovská (-)
Martin Křováček (Praha)
Michal Ozábal (Praha)
Jiří Chudý (Lhota pod Libčany)
Hana Bauer (Biskupice u Jevíčka)
Roman Beneš (Karlovy Vary)
Pavel Jakoubek (Praha)
Zdenek Jagrik (Podbořany)
Hana Lipovská (Blansko)
Alexandr Holub (-)
Jan Váňa (-)
PhDr. Jan Liška (-)
Radovan Janeček (-)
Petr Hlaváč (-)
Oldřich Gremlica (Most)
Vít Tomis (Havířov)
Josef Hankus ml. (Krnov)
Martin Ligr (Děčín)
Viliam Hanuš (Chvaletice)
Jana Tomášková (Praha 9)
Martin Ligr (Děčín)

Institut Václava Klause mladšího


9. 1. 2017 Napsali o nás


Sdílet

Před pár dny založil nový think-tank Centrum pro občanské svobody. V primárkách ODS bojuje VÁCLAV KLAUS MLADŠÍ o co nejvyšší místo na pražské kandidátce do parlamentních voleb. Kromě toho mluví i o blížícím se konci TOP 09, o Robejškových Realistech, kritice ODS a jejího předsedy Fialy či o tom, proč je pro jeho otce každý "kretén".


Dělali jsme spolu rozhovor před dvěma lety, byl jste čerstvě poradcem Petra Fialy pro školství. Když jsme ale mluvili o ODS, důsledně jste říkal "oni". Před rokem jste do strany vstoupil. Už jste si zvykl na "my"?
Jasně, vstoupil jsem tam při smyslech. Důvodem bylo mimo jiné, že trochu cítím tlak od učitelů a ředitelů škol, abych přinesl jistou naději a změnu do školství. Rychle jsem si uvědomil, že bez politické podpory je sebevětší odborník beznadějnou figurkou, která proti ministerstvu, krajům a všem těm nevládním neziskovkám – ve skutečnosti ale spíše vládním ziskovkám – neprosadí nic. Bylo tedy logické, že se pro to musím snažit získat veřejnou, tudíž politickou podporu.

Na podzim byste ji rád získal i ve volbách do Poslanecké sněmovny. V ODS se zrovna rozbíhají primárky. Už jste se bavili o tom, z jakého místa byste za ODS mohl v Praze kandidovat?
Nevolí přece řadoví členové, to už bych vám tady asi mohl říkat nějaká volební hesla. Volí zástupci oblastí, což je takový svět sám pro sebe. Snažím se jednat se všemi, chodím z jednoho místního sdružení na druhé, představit se a vysvětlit, čím bych mohl kandidátce přispět. Tuším, že 27. února se rozhodne. Každopádně jsem připraven složit účty z toho, co jsem vykonal. Zaprvé jsem teď tři čtvrtě roku jezdil po celé republice, besedoval s lidmi, začal jsem se věnovat sociálním sítím, píšu. Dosah jsou statisíce lidí. Zadruhé se domnívám, že většina kantorů tak nějak ví, co si myslím, co bych prosazoval a že by to bylo něco jiného než paní ministryně Valachová. No, a zatřetí si troufám tvrdit, že to určitě podporuje víc ředitelů a učitelů škol než deset procent, což jsou aktuální preference ODS. Zkrátka se snažím jít cestou hájení nějakých názorů a "čelem k voličům" a buď na to odezva stranická bude, nebo ne. I když je to maličko jiné hřiště, než je v tuzemské politice při vytváření nejrůznějších kandidátek zvykem.

No právě. Nakonec stejně rozhodují funkcionáři a "jejich" delegáti. V ODS to platilo vždy a platí stále. Na čtyři až pět míst v Praze volitelných pro ODS je velká tlačenice. Máte ambice být v té první pětce?
Určitě nějaké ambice mám. Myslím, že aby to k něčemu bylo, tak musí fungovat nějaká symbióza. Nejdu tam proto, abych se začal živit ve sněmovně. Chraň pánbůh. Pro mě není cestou, abych si udělal kroužkovací kampaň z devětadvacátého místa kandidátky, a kdyby to vyšlo, tak slavně zasedl ve sněmovně. Myslím, že to hodně lidí v Praze chápe.

Na první místo kandidátky se počítá s poslankyní Janou Černochovou, dále tam mají být...
(skáče do řeči) Heleďte, toto vůbec nebudu komentovat. Protože mluvím se spoustou lidí, každý něco říká, každý si něco myslí, něco přeje. To jsou ale vnitrostranické věci.

Směřovali jsme k otázce, od kterého místa by pro vás už kandidatura neměla smysl?
To případně řeknu volitelům. Nerad takové věci vzkazuji přes média. Je to asi stejné, jako že mě pan Fiala přivedl v roce 2014 do politiky, takže ho nikdy nikde nekritizuji, i když se mě na to někdo na besedě ptá nebo k tomu navádí. Že jim třeba přijde málo důrazný. Přece nebudete čekat, že budu něco takového komentovat do novin nebo že budu přes média něco vzkazovat volitelům. Obecně mohu říct, že jsem si stanovil určitou hranici. Kdybych se objevil pod ní, už by moje přítomnost na kandidátce nebyla žádným přínosem. S jakým poselstvím bych tam pak měl kandidovat? Neviděl bych v tom smysl. Ale věřím, že to tak nedopadne.

Sám jste začal mluvit o předsedovi Fialovi. Respektujeme, že nechcete odpovídat na dotazy, zda je dostatečně důrazný. Nicméně ODS se podle preferencí už pár let stále drží mezi sedmi a osmi procenty. Občas mírně povyskočí, sem tam spadne. Výrazněji výš se ale nehýbe. Co vůbec od ODS ve volbách do sněmovny čekáte?
Nejlepším průzkumem jsou asi volby. V těch posledních do krajů to dělalo asi deset procent. To je asi lepší, než co vydává nějaký strýc z průzkumného ústavu. Heleďte, ODS je pořád jedinou stranou, která hlasuje proti nesmyslům typu zákazu kouření v restauracích, v Evropském parlamentu hlasuje pro odvolání Jeana-Clauda Junckera. Podobná strana s reálnou šancí dostat se do sněmovny tady není. Já mohu skládat nějaké účty v resortu školství, můžeme se bavit, jestli dělám Facebook lépe než hlavní kancelář ODS, nebo hůř. Ale nejsem tu teď od toho, abych celé straně vzkazoval, co má dělat nebo co má dělat jinak. Protože když už jste narazil na pana Fialu, tak on získal těch deset procent v krajských volbách a já zatím nezískal ani nominaci na kandidátku v primárkách. Takže by bylo hloupé plamenně vykřikovat knížecí rady. Teprve kdybych se dostal na dobré místo kandidátky a ODS udělala v Praze dramatický volební úspěch, mohu mudrovat, co se má udělat příště.

Na rozdíl od vás si čas od času zamudruje váš otec, který v minulosti s ODS nějaké ty volební úspěchy udělal. V září na portálu iDnes prohlásil, že "co předvádí ODS, je strašně slabé, neambiciózní, navíc nepravicové". A že průlom neočekává ani ve volbách do sněmovny, protože když vidí hesla a billboardy ODS, vrtí hlavou a říká si, "že si snad dělají legraci". Co vy na to?
Ale no tak... Otec má řadu vynikajících vlastností jako třeba konzistenci názorů či odvahu jít sám proti všem. Ale také má samozřejmě nějaké věci, které by mohl vylepšit. Jednou z nich je, že každému novináři naletí na jakoukoli otázku a začne ji rozebírat namísto toho, aby řekl: Bez komentáře. Takže když chce nějaký chytrák z "babišonovin" udělat kauzu, běží se zeptat do Institutu Václava Klause, co si otec myslí o stavu české pravice a o ODS. A jistě se něco "použitelného" dozví. No, a s věkem se to moc nezlepšuje. Včetně kritičnosti. Pro tátu je tenhle kretén, tamten kretén a ten třetí taky kretén. Vesměs je na tom všem trochu pravdy, ale moc se z toho nevybuduje.

Média Andreje Babiše pejorativně nazýváte "babišonovinami". Co jste říkal tomu, když po krajských volbách představitelé ODS vstupovali s hnutím ANO do koalic? Především ve středních Čechách, kde místopředseda ODS Martin Kupka osobně pomohl do křesla hejtmanky místopředsedkyni ANO Jaroslavě Jermanové?
Obecně si myslím, že jakákoli strana má hájit nějaké hodnoty a principy. Pak je v rámci nějakého koaličního vyjednávání možné říct: Za těchto a těchto podmínek je to pro nás akceptovatelné. Hloupé je, když nějaká strana pouze karikuje větší a pak s ní naskáče do koalice. To lidi rozzuřuje.

A jaký případ byly střední Čechy?
Na druhé straně je smyslem politiky vládnout. Zvláště na těch pitomých krajích, které k ničemu nejsou, nemají žádná témata, žádný politický étos a z fleku bych je zrušil. Nebyl jsem v ODS z těch, kteří by hystericky křičeli, že se tam či jinde vlezlo do koalice. Je to hodně o lidech. Co by bylo ve středních Čechách jiného? No, tak by tam vládl s ANO někdo jiný. Já na to z Prahy nevidím. Pokud chce být někdo totálně ve všem zásadový, je lepší, aby byl novinář, aktivista nebo pachatel dobra. Smyslem politiky je věci ovlivňovat.

Umíte si představit, že byste podle stejného modelu uvažování po volbách do sněmovny šli s Babišovým ANO do vlády?
Takové otázky je předčasné řešit.

Ptáme se na to jako na principiální věc.
Principiální věc je, že když bude dostatečná dohoda na programu a stanovení věcí, za které se nejde – třeba zrušení EET a podobně –, tak jsou na našem politickém spektru i strany, které jsou nám ideologicky dál. Protože ANO žádnou ideologii nemá, je to taková one man show. Ale já nejsem ten, kdo to rozhoduje. Uvidíme, jestli mě vůbec nechají kandidovat. Hlavně to rozhodnou voliči. Pokud by ANO mělo mít čtyřicet tři procent, my pět a půl a dali by nám ministra bez portfeje, kultury a my je za to zaštiťovali, řekl bych: Rozhodně ne! Kdyby volby dopadly tak, že by se daly hájit nějaké hodnoty, snížit daně, změnit něco ve školství a v dalších oborech, tak... Holt strany jsou od toho, aby se snažily sestavovat vládu. Ale to je ode mě čisté filozofování, má to hodnotu, asi jako kdyby vám odpovídal tady kolega z redakce.

Na vámi zmiňované zrušení elektronické evidence tržeb by Babiš rozhodně nekývl, ne?
Strana musí hájit, co dělala celou dobu. A zrovna v EET se ODS naprosto správně angažovala tolik, že z toho podle mě nemůže ustoupit.

Před časem proběhl už asi tisící pokus o integraci pravice. Tentokrát s cílem vytvořit společnou kandidátku proti hnutí ANO. Proč to podle vás opět neklaplo?
Strany, které to chtěly dělat, to nebyla žádná pravice. Tam už chyběli jen Důchodci za životní jistoty a pravicoví zelení Martina Bursíka, aby to bylo komplet. Od začátku to byl projekt odsouzený k nezdaru. Nemělo to žádný smysl. Vedli to lidé, kteří jsou dnes na huntě a asi doufali, že by se tak mohli zachránit. Integrace smysl má, ale ne takto umělá. To má smysl, jen pokud se objeví silný lídr, anebo některý z těch subjektů získá takovou sílu, že to bude moci zastřešit. Ne že jeden má dvě procenta, druhý procento, třetí šest a půl, čtvrtý sedm a myslí si, že když se to sečte dohromady, udělá to velkou cifru. Ono se to často spíš dělí. Ale určitě má smysl se spolu bavit a nebrat to jako souboj Sparty a Slavie.

Z vašich slov plyne, že "na huntě" je především TOP 09 Miroslava Kalouska. Vážně si myslíte, že tato strana po volbách z politiky zmizí?
TOP 09 pro mě není pravicovou stranou. Nemám k nim nikterak blízko a nevím, co by nás mělo spojovat. Když s nimi ODS naposledy vládla, zvyšovali daně. Žádný étos pro mě nenesou a opravdu si myslím, že už se nedostanou do sněmovny.

Jak se díváte na projekt Realisté politologa Petra Robejška?
Nevím. Myšlenkově s panem Robejškem často a v mnoha věcech souhlasím, lidsky si ale myslím, že není možné bydlet v Hamburku a dojíždět sem dělat spasitele české pravice. Napůl ano a napůl ne. Druhá věc, která mi vadí, je důraz na marketingovou podobu. Je to na pohled hezké, jsou za tím asi slušné peníze a grafická studia. To mi není blízké, jde mi spíš o myšlenky a ideje. Dřív měl každý miliardář nějaké fotbalové hřiště nebo jachtu, teď má každý své hnutí nebo stranu. To není nic, co by se mi líbilo. V těch normálnějších zemích, pokud je třeba Amerika normální, přece není jeden miliardář, který by vlastnil Demokratickou stranou nebo republikány. To samé v Anglii. Strany mají vznikat zdola na základě hájení nějakých společných zájmů lidí.

Další novinkou před volbami může být spojení lidovců se Starosty a nezávislými. Byla by to pro ODS hrozba?
Vy se mě ptáte, jako bych byl nějaký politolog, který chodí do televize. ODS a každá strana se má starat především o sebe. Jestli bychom se jich měli obávat, nevím. Myslím, že cílí na jiný elektorát. Vím, že různá hnutí starostů mají úspěch na vesnicích nebo v krajích, kde o nic moc nejde. Je to pro mě ale divná věc. Jako by si dělali kandidátku fotbalisti, myslivci a lékaři. Navíc je tu ta jejich mazanost, že jdou vždy se subjektem, který jde zrovna nahoru. Nejdříve s TOP 09, teď s lidovci... Mám raději strany, které nesou nějaké ideové poselství.

Co byste vykládal lidem v kampani, aby volili ODS?
Že je čas bránit normální svět. Že bohatství vzniká z práce a z iniciativy soukromých subjektů, ne z vládních dotací a pobídek. Říkal bych jim, že stav českého školství a deváťáků je příšerný a jeho úroveň v posledních letech dramaticky klesá, zatímco výdaje na školství rostou. Že se to musí změnit, jinak naše země zchudne. Říkal bych jim tisíc a jednu další věc. Ale abych nebyl za blba, raději počkám do toho 27. února, jestli na té kandidátce opravdu budu.

Během čekání jste založil Centrum pro občanské svobody. Sedíme v jeho nové kanceláři ve Vysočanech, kterou jste otevřeli před pár dny. Co to je za instituci a proč vzniká?
Má to hned několik důvodů. Tím prvním je, že mám na svou činnost docela velkou odezvu. Mé komentáře mají snad 200 tisíc čtenářů, před Vánocemi jsem měl dosah na Facebooku přes milion lidí, chodí mi desítky e-mailů. Spousta lidí se na mě obracela a já jsem jim musel odpovídat, že jsem fyzická osoba a že jejich problémy řešit nezvládnu. Hodně lidí mi taky chtělo nějak pomoci. Teď jsme založili instituci sice malinkou, ale může napáchat toho "dobra" trochu víc.

Takže to bude takový Institut Václava Klause mladšího?
Jasně, ale je tam rozdíl. Mě spíš inspirovali Americans for Tax Reform založení za prezidenta Ronalda Reagana, taková trochu nátlakovější organizace. My nechceme dělat konference, kam přijde vždy stejných padesát lidí a pak se z toho udělá sborníček. Abych dal příklad – máme s jedním známým z Brna doménu Udavej.cz, což je teď nejlukrativnější doména, žádné Auto.cz nebo Sex.cz. Teď vymýšlíme, co s tím udělat. Chceme prostě působit trochu virálnějším stylem. Chceme dělat jak akademické věci, tak věci na ulici. Naším cílem je být jednička z hlediska českých think-tanků. Zatím asi největší dopad z hlediska citací a lajků na Facebooku má Knihovna Václava Havla, takže bychom ji rádi překonali.

S kým chcete spolupracovat a kdo bude chod vašeho centra platit?
Uživím tu zatím dva a půl člověka, uvidíme, jak se nám to podaří rozjet. Samozřejmě máme vytipovaný okruh budoucích spolupracovníků, ale zatím je předčasné o nich konkrétně mluvit. Ustavující setkání bude až 20. ledna. Co se týče peněz, pár lidí nám už přispělo, peníze máme zhruba na dva roky. Nechci teď ale zveřejňovat jména sponzorů, i když asi nejde o nic tajného. Máme nicméně princip, že nebereme státní peníze a peníze z ciziny. Tím se odlišujeme od mnoha českých neziskových subjektů. Smutné také je, že řada podobných institucí je placena daňovými poplatníky. My to budeme dělat úplně opačně.

Co říkáte na nedávný vznik Centra proti terorismu a hybridním hrozbám pod ministerstvem vnitra? Musí vzniknout stání orgán, aby lidem říkal, co je správně?
Na to lze říct jediné: Není moc času, změňte to u voleb. Tato plíživá buzerace, kontrola a dohlížení bude určitě jednou z věcí, kterým se v našem centru budeme chtít věnovat.

Chcete také zvítězit v amerických volbách jako institut vašeho otce? Co jste si pomyslel při čtení věty v jejich prohlášení, že "v amerických prezidentských volbách zvítězil i Institut Václava Klause a jsme na to pyšní"?
Víte co, když často něco veřejně říkáte či píšete, tak se vám to někdy povede hodně a někdy trochu míň.

S nejrůznějšími think-tanky, centry a instituty se v poslední době roztrhl pytel. Jen namátkou zmiňme Evropské hodnoty, Institut Václava Klause, CEP, Robejškův Institut 2080... Není už trochu "přethinktankováno"?
Věci veřejné jsou důležité a je potřeba se jim věnovat. Čas ukáže, jestli je think-tanků moc a zda je to i náš případ. Budeme se snažit, aby o nás byl zájem a dávalo to smysl.

Uvažujte o nějakém těsnějším spojení s ODS?
Ano. Zrovna naši první akci chceme dělat společně s ODS. Nemusíme zastírat, že je nám ODS blízko.

Bude se strana na chodu centra nějak podílet?
Že by nás z ODS podporovali? Nevím, jak jsou na tom finančně. Ale je to český subjekt, takže našim stanovám by to neodporovalo (smích).

Vidíte, zase jste o ODS řekl "jak jsou na tom", nikoli "jak jsme na tom"...
Myslel jsem, jak jsou na tom v hlavní kanceláři strany. Já jsem řadovým členem na Praze 6 a tam jsme na tom dobře.


Zdroj:
TÝDEN 9.1.2017